Що робити, якщо Вам нав'язують енергоконтракт?

Stand:
Деякі постачальники електроенергії та газу таємно навʼязують споживачам у дверях дому або по телефону енергетичні контракти, які вони навіть не хочуть підписувати. Люди, які можуть постраждати від цього, мають право вжити заходів проти цього.
Ein Mann telefoniert und macht ein verärgertes Gesicht

Найважливіші факти стисло:

 • Рекламні дзвінки та візити у дверях дому можуть призвести до небажаної зміни постачальника електроенергії чи газу.
 • Ніколи не повідомляйте номер свого лічильника, якщо Ви дійсно не хочете змінити його!
 • Якщо Вас примушують укласти договір, Ви можете відмовитися від нього протягом 14 днів.
 • Відмовитися від договору може бути можливим і протягом більш тривалого терміну. Детально про те, як це працює, Ви можете прочитати в розділі "Що робити, якщо Вам навʼязали договір".
On

Як споживачам навʼязують контракти на електроенергію та газ?

 1. Деякі постачальники енергоресурсів звʼязуються з Вами по телефону або стоячи біля дверей Вашого дому. У розмові про так звані прямі продажі йдеться про енергію і, можливо, про конкретні тарифні пропозиції. Однак, агент-посередник не дає чітко зрозуміти, що він хоче ініціювати зміну постачальника від Вашого імені.
 2. Однак, він просить надати саме ті дані, які для цього необхідні, а саме: номер лічильника та назву поточного постачальника енергії. Разом з Вашим іменем та адресою цього достатньо для того, щоб посередник ініціював процес переходу. Це повʼязано з тим, що Ваш попередній постачальник не повинен вимагати підтвердження надання дозволу для розірвання договору.
 3. Через деякий час Ви несподівано отримуєте вітального листа від нового постачальника енергії та підтвердження про розірвання договору від попереднього постачальника – перехід вже відбувся, а Ви цього навіть не помітили.

Ця процедура не є законною і в минулому вже також  використовувалася за дорученням великих постачальників.

Повідомляти про несанкціоновані рекламні дзвінки

До речі, рекламні дзвінки, на які Ви не дали прямої згоди, не допускаються. Федеральне мережеве агентство вживає заходів проти так званих "холодних дзвінків" (cold calls) і вже кілька разів накладало штрафи. Центр захисту прав споживачів  Північного Рейну-Вестфалії також вжив заходів проти енергетичних компаній за несанкціоновані рекламні дзвінки.

Повідомити про несанкціоновані рекламні дзвінки до Федерального мережевого агентства можна тут.

Що робити, якщо Вам нав'язали договір?

Відкликати договір у письмовій формі

Якщо Ви фактично уклали договір біля дверей Вашого дому або за допомогою засобів дистанційного звʼязку, таких як SMS-повідомлення, електронна пошта (E-Mail), Інтернет або телефон, і укладення договору виявилося витратною пасткою, Ви повинні діяти швидко. Ви маєте право відмовитися від договору протягом 14 днів.

З 27 липня 2021 року укладення спеціальних договорів усно більше не можливе. Договір про енергопостачання поза межами основного постачання (нім. Grundversorgung) вимагає текстового формату. Це означає, що обидві договірні сторони повинні подати відповідну договірну декларацію (оферту та акцепт) у текстовій формі. Текстова форма дотримується, наприклад, при повідомленні про укладення договору листом, факсом, електронною поштою або SMS-повідомленням. Ініціювати укладення договору, як і раніше, можна по телефону.

Перебіг строку на відкликання починається лише з дня укладення договору, якщо Ви також були належним чином (формально правильно) проінструктовані про своє право на відкликання одночасно з укладенням договору. Якщо Вас проінформовано із запізненням (після укладення договору), 14-денний строк відкликання не починається, поки Ви не отримаєте інформацію.

Якщо Ви не були належним чином поінформовані про своє право на розірвання договору, строк для розірвання договору становить один рік і 14 днів з моменту укладення договору.

Найкраще надсилати повідомлення про розірвання договору новому постачальнику в письмовій формі факсом, наприклад, з копіювального центру або рекомендованим листом (нім. Einschreiben). Електронна пошта не підходить.

Як постраждала особа Ви повинні якнайшвидше розірвати не лише новий договір на постачання енергії, але й відкликати дозвіл на розірвання старого договору новим постачальником. Ви часто подаєте його під час підписання договору.

Тільки якщо Ви швидко відреагуєте і успішно відмовитеся від договору, у Вас є всі шанси, що старий договір буде продовжено без розірвання. Це повʼязано з тим, що новий постачальник може вже фактично розірвати старий договір протягом періоду, передбаченого для цього. А ефективне розірвання неможливо скасувати шляхом відмови. Тому Ви повинні анулювати дозвіл перед розірванням договору.

Якщо новий постачальник відмовляється надавати послуги після того, як Ви анулювали дозвіл, розірвання є недійсним, а договірні відносини зі старим постачальником продовжуються на початкових тарифних умовах.

Важливо знати: Якщо Ви впевнені, що не укладали договір, Вам теоретично не потрібно нічого робити. Однак трапляється, що споживачі несвідомо укладають договори. Тому передбачливо відмовитися від договору завжди є правильним рішенням.

Якщо небажаний договір скасовано, але старий договір вже фактично розірвано, активно шукайте новий тариф. Якщо Ви нічого не зробите, Вас автоматично переведуть на базове постачання (нім. Grundversorgung).

Для того, щоб зʼясувати, чи можете Ви все ще відмовитися від договору або чи маєте Ви право  на подальші права, такі як розірвання договору, доцільно звернутися за консультацією до Вашого Центру захисту прав споживачів.

Негайно зверніться до свого поточного постачальника послуг

Трапляється, що споживачі отримують так званий вітальний лист, хоча жодного договору не було укладено. У такому випадку слід завжди письмово оскаржувати укладення договору з (новим) постачальником. Це повʼязано з тим, що коли постачальник стверджує, що договір укладено, він повинен довести це в разі якихось сумнівів. Як запобіжний захід, Ви також повинні відкликати договір і дозвіл.

Тут також діє наступне: якщо новий постачальник розірвав початковий договір без дозволу, то таке розірвання є недійсним, і попередній постачальник повинен продовжувати постачання на початково узгоджених умовах. Ваш попередній постачальник енергії повинен бути якнайшвидше поінформований про те, що

 • Ви взагалі не розривали договір,
 • ніхто не був уповноважений Вами розірвати договір і
 • розірвання не може бути дійсним.

Якщо Ваш попередній постачальник не готовий відновити Ваш договір та дозволити його продовження на попередніх умовах, зверніться до оператора розподільчих мереж. Це буде вказано у Вашому рахунку за електроенергію.

Як убезпечити себе від небажаної зміни постачальника

Ніколи не повідомляйте номер свого лічильника, якщо Ви не хочете змінювати постачальника! Енергопостачальникам не потрібен номер Вашого лічильника, щоб зробити тарифну пропозицію. Що потрібно:

 • Ваш річний обсяг споживання,
 • Ваш поштовий індекс та іноді
 • Ваша домашня адреса.

Якщо Ви не повідомляєте номер свого лічильника, то це хороший захист від того, що постачальник міг би зареєструватися у Вашому пункті постачання і надавати Вам небажані послуги щодо постачання. Ви також ніколи не повинні повідомляти дані свого рахунку по телефону.

Якщо Ви хочете змінити постачальника, Ви доручаєте новому постачальнику розпочати процес переходу та здійснити всі необхідні кроки. Як правило, новий постачальник розриває старий контракт, контактує зі старим постачальником та оператором мережі і повідомляє про майбутнє постачання. Це вимагає чіткої ідентифікації точки постачання.

За даними Федерального мережевого агентства, не можна виключати, що постачальники можуть ініціювати процес переходу, використовуючи Ваше імʼя, адресу та попередній номер клієнта, а також імʼя Вашого попереднього постачальника. Тому будьте обережні зі своїми даними. Запобігайте доступу до Ваших договірних документів та рахунків-фактур. Захистіть цю важливу інформацію від рекламних працівників, які ходять по домівках, або не повідомляйте її необережно по телефону, якщо Ви не хочете переходити до іншого постачальника.

Не підписуйте жодних договорів біля вхідних дверей дому або по телефону. Навіть якщо Ваш поточний постачальник енергії пропонує Вам нібито вигідний тариф, не варто погоджуватися на нього під впливом моменту.

Знайдіть час, щоб порівняти ціни та перевірити всі умови договору. Як правило, Ви не можете зробити це під час телефонної розмови або біля вхідних дверей.

Заходи, які вживаються Центрами захисту прав споживачів

Центр захисту прав споживачів Північного Рейну-Вестфалії виніс попередження чотирьом компаніям за небажану телефонну рекламу, навʼязування договорів і, в деяких випадках, за інші порушення, а в деяких випадках вже подав до суду:

 • Проти компанії Stadtwerke Pforzheim GmbH & Co. KG було подано позов до регіонального суду у м. Карлсруе через те, що споживачам, які запитували інформаційні матеріали лише по телефону, було надіслано підтвердження на замовлення. Позов також ґрунтувався на тому, що споживачам пропонували лише договори з базовим терміном дії 36 місяців. Хоча це допустимо як індивідуальна угода, клієнти повинні мати можливість вільно обирати будь-який строк. Якщо клієнт не може вільно погодити строк, він є загальним комерційним терміном, який є недійсним, якщо строк перевищує 24 місяці.
  Тим часом, у рішенні від 4 жовтня 2018 року (10 O 156/17) Земельний суд Карлсруе зобовʼязав компанію утримуватися від надсилання підтверджень замовлень, якщо споживачі запитували лише інформаційні матеріали. Крім того, постанова забороняє компанії підтверджувати клієнтам укладення договорів з 36-місячним терміном дії, якщо споживачі не змогли домовитися про такий термін в індивідуальному порядку.
 • На компанію PST Europe Sales GmbH було подано позов за телефонну рекламу та навʼязування договорів. Крім того, було подано скаргу на те, що вони анулювали поточні контракти на електроенергію нових клієнтів без надання споживачем необхідного дозволу в текстовій формі. Це було практично неможливо у випадку договорів, укладених по телефону. Вищий земельний суд м. Мюнхена задовольнив позов щодо телефонної реклами та авторизації в текстовій формі (рішення від 23 січня 2020 року, справа 6 U 2084/18). Компанії також було заборонено підтверджувати укладення договору, незважаючи на його анулювання. Однак подальший позов, поданий Центром захисту прав споживачів Північного Рейну-Вестфалії щодо навʼязаних договорів, був відхилений з міркувань доказовості.
 • Компанії Voxenergie GmbH було винесено попередження за ті самі порушення, що й PST Europe Sales GmbH. Земельний суд м. Берліна частковим рішенням від 4 липня 2018 року (15 O 170/17), яке не є юридично обовʼязковим, зобовʼязав Voxenergie утриматися від несанкціонованих рекламних дзвінків та не розривати поточні контракти на постачання електроенергії без дозволу. Розгляд справи щодо шахрайських контрактів все ще триває.
 • На компанію Mivolta GmbH було подано позов за недобросовісну телефонну рекламу та використання неправильних інструкцій щодо скасування замовлення, які не містили всіх необхідних контактних даних для скасування. Земельний суд м. Мюнхена I частковим рішенням від 5 вересня 2017 року заборонив Mivolta GmbH здійснювати останні дії. Згідно з наступним рішенням суду, компанія також повинна утримуватися від дзвінків споживачам з рекламними цілями без їхньої прямої згоди (рішення від 1 грудня 2017 року – 37 O 5551/17). Обидва рішення є остаточними.
Інформацію про слово можна прочитати на графіку, а символи предметних областей показані над і під словом.

Інформація для новоприбулих з України

Ця сторінка призначена для людей, які шукають захисту, а також для людей та організацій, які підтримують біженців. Тут Ви знайдете інформацію українською мовою на знайомі Вам теми, такі як страхування, контракти, скарги, мобільні телефони, інтернет, поточні рахунки, шахрайство, спроби продажу через посередників та контрактні пастки.

Urteil gegen Amazon: Gekauft ist gekauft

Amazon darf Kunden nach einer Kontosperrung nicht den Zugriff auf erworbene E-Books, Filme, Hörbücher und Musik verwehren. Wir helfen Betroffenen mit einem Musterbrief.
Fernbedienung wird auf Fernseher gerichtet

Nach Abmahnungen: Rundfunkbeitrag-Service kündigt Rückzahlungen an

Nachdem die Verbraucherzentrale Sachsen-Anhalt und der Verbraucherzentrale Bundesverband die Betreiber der Webseite www.service-rundfunkbeitrag.de abgemahnt haben, kündigt das Unternehmen an, in vielen Fällen die Widerrufe der Verbraucher:innen zu akzeptieren und Rückzahlungen vorzunehmen.
Zwei Hände auf der Tastatur eines aufgeklappten Laptops, auf dem Display eine Phishing-Mail mit AOK-Bezug

Neue Gesundheitskarte: Betrugsversuche mit Phishing-Mails

Im Phishing-Radar der Verbraucherzentrale NRW sind betrügerische E-Mails aufgetaucht, die angeblich von der AOK kommen. Man soll eine neue Gesundheitskarte beantragen, weil mit der alten keine Kosten mehr übernommen würden. Die Behauptung ist gelogen!