Розірвання за допомогою електронної пошти: на що слід звернути увагу

Stand:
Багато договорів тепер можна розірвати без підпису. Однак при цьому вам слід звернути увагу на деякі речі. У цій статті ви дізнаєтеся, на що слід звернути увагу при розірванні за допомогою електронної пошти або подібних засобів.
Auf einem Laptop wird eine E-Mail mit der Aufschrift "Kündigung" angezeigt

Найважливіше коротко:

 • Договори з операторами мобільного зв’язку, постачальниками електроенергії, фітнес-студіями та багатьма іншими підприємствами ви можете розірвати у тому числі електронною поштою – постачальники послуг більше не мають права наполягати на отримання листа з підписом. Це стосується договорів, які були укладені з 1 жовтня 2016 року.
 • Починаючи з 1 липня 2022 року, дію деяких договорів можна також припинити онлайн за допомогою так званої кнопки розірвання. Її часто можна знайти внизу сайту постачальника послуг.
 • Кнопка розірвання не діє, наприклад, для договорів оренди і трудових договорів. Для них, як і раніше, потрібен підпис на листі про розірвання.
 • Щоб розірвання пройшло без проблем, вам слід звернути увагу на деякі моменти.
Off

Чи потрібно мені завжди підписувати повідомлення про розірвання?

Ні. Лист з підписом більше не потрібний, щоб припинити дію більшості договорів. Для цього достатньо, як правило, листа електронною поштою. Але договори можна розірвати також шляхом надсилання СМС, факсу або повідомлення у чаті.

Ця правова норма стосується договорів, які були укладені після 30 вересня 2016 року. Підприємство більше не може вимагати від вас більше, ніж таке розірвання у текстовій формі без підпису. Не можна посилатися на відповідні положення договорів, тому що вони втратили чинність.

Як користуватися кнопкою розірвання?

Починаючи з 1 липня 2022 року, ви можете припиняти дію багатьох договорів також онлайн за допомогою кнопки розірвання. Для так званих договорів довгострокового боргового зобов’язання, які можуть укладатися онлайн, підприємства повинні запропонувати також можливість їхнього розірвання онлайн, наприклад, це стосується передплат або лізингових договорів. Цим створюється баланс між укладанням договору та припиненням дії договору.

Це положення діє стосовно звичайних і надзвичайних розірвань. Договір, який ви хотіли б розірвати, може бути укладений онлайн, але це не обов’язково. Достатньо, щоб на момент розірвання підприємство пропонувало також укладання договору онлайн.

Вимоги закону щодо кнопки розірвання:

 • екранна кнопка з чітким дизайном,
 • однозначне позначення екранної кнопки "Розірвати договори можна тут",
 • сторінка підтвердження, щоб надати необхідні відомості,
 • однозначно позначена екранна кнопка підтвердження "Розірвати зараз".

Обидві екранні кнопки, для розірвання і підтвердження розірвання, мають бути постійно присутніми та легко доступними. Отже вам для користування ними не потрібно попередньо реєструватися на сайті. У багатьох постачальників послуг внизу на їхньому сайті є відповідне посилання – не у центрі обслуговування клієнтів. Там кнопку розірвання розміщувати не можна, тому що вона має бути доступною без входу у систему. Натомість там часто наводяться так звані попередні заявки на розірвання. Вони не призводять до фактичного розірвання! Докладніше про це ви можете прочитати у цій статті.

Повернення до кнопки розірвання: якщо ви не вказуєте час розірвання, у разі виникнення сумнівів моментом розірвання завжди вважається найближчий можливий час розірвання. Також припускається, що підприємство отримує повідомлення про розірвання одразу після того, як ви натискаєте на екранну кнопку підтвердження. Підприємство повинно негайно підтвердити отримання повідомлення про розірвання. Як правило, ви отримуєте автоматичне повідомлення про отримання.

Отже кнопка розірвання робить процес припинення дії договорів значно простішим і безпечнішим.

До важливих договорів, які ви й надалі не зможете розірвати за допомогою електронної пошти, відносяться такі:

 • нотаріально засвідчені договори, наприклад, коли ви купуєте земельну ділянку, або шлюбний договір
 • договори оренди
 • трудові договори

Кнопка розірвання не може використовуватися у таких виняткових випадках:

 • договори, для розірвання яких з правової точки зору передбачена сувора форма, а не текстова
 • сайти, які стосуються фінансових послуг, або договори про фінансові послуги. Сюди відносяться також договори страхування.

Розірвання у текстовій формі: зверніть увагу на такі три основні проблеми

Якщо ви хочете або повинні розірвати договір у текстовій формі, зверніть увагу на такі основні проблеми:

 1. Чітко поясніть, хто ви і який договір ви хотіли б розірвати. Підприємство повинно мати змогу однозначно вас ідентифікувати. Це також у ваших інтересах: таким чином незнайомці не зможуть просто надіслати коротке повідомлення електронною поштою чи СМС та попросити розірвати ваш договір. Тому пишіть, наприклад, з адреси електронної пошти чи з номера мобільного, які зареєстровані у договірного партнера. Надайте додаткову інформацію, яку він уже має, наприклад, вашу адресу. До важливої інформації відноситься також номер клієнта і номер договору.
 2. Якщо підприємство не може прив’язати ваше повідомлення про розірвання до конкретного клієнта, тому що в ньому, наприклад, немає відправника, якого він може ідентифікувати, ви ризикуєте пропустити важливі строки.
 3. У разі виникнення сумніву щодо розірвання, ви повинні мати можливість довести, що відповідне повідомлення про розірвання надійшло до адресата. Гарним (але дорожчим) допоміжним засобом для цього є надсилання рекомендованого листа. У випадку повідомлень електронною поштою при використанні деякого програмного забезпечення ви можете вимагати надання підтвердження отримання або прочитання. При цьому незрозуміло, чи ваш контрагент надішле його або чи таке підтвердження допоможе у суді. Якщо ви можете скористатися кнопкою розірвання, підприємство зобов’язане негайно підтвердити вам розірвання.
 4. У будь-якому випадку збережіть повідомлення у "Вихідних" або роздрукуйте його (разом з адресою призначення і часом, у який ви його відправили). Попросіть підтвердити вам розірвання (наприклад, з формулюванням: "Прошу вас підтвердити мені впродовж 14 днів отримання повідомлення про розірвання, а також дату розірвання."). Перевірте, щоб цифровий канал був максимально безпечним. Деякі провайдери електронної пошти, наприклад, Gmail від Google, включають у свої положення про захист даних право аналізувати зміст повідомлень. У багатьох провайдерів повідомлення електронною поштою надсилаються також без шифрування у вигляді незакодованого тексту. Такі повідомлення часто порівнюють з поштовими листівками: той, до кого вони потрапляють, може без проблем прочитати їхній зміст.

На що ви можете звернути увагу при шифруванні повідомлень електронною поштою, описує, наприклад, Федеральне відомство з безпеки у сфері інформаційних технологій.

Якщо ви пишете у соціальних мережах або месенджерах, ваші дані також можуть бути не дуже добре захищені.

Для важливих розірвань оберіть рекомендований лист

Якщо йдеться про особливо чутливі договори, важливі строки або високі суми, вам слід і надалі користуватися рекомендованим відправленням. Хоч це і коштує кілька євро, але це перевірений спосіб безпечного розірвання. У кого є факс, може розірвати договір з використанням так званого кваліфікованого звіту про відправлення.

Як на практиці відбувається розірвання з використанням електронної пошти та інших подібних засобів, які проблеми пов’язані з цими цифровими можливостями розірвання, у разі виникнення сумнівів потрібно з’ясувати у суді.

Ваш досвід нам важливий!

Ваш досвід може бути дуже цінним для моніторингу ринку з точки зору споживача: розкажіть нам про свої труднощі з компаніями, постачальниками або продуктами.

Скористайтеся нашою безкоштовною формою скарги >>.

Цей контент створено спільною редакційною групою у співпраці зі споживчими центрами Північного Рейну-Вестфалії та Рейнланд-Пфальцу для мережі споживчих центрів у Німеччині

 

Інформацію про слово можна прочитати на графіку, а символи предметних областей показані над і під словом.

Інформація для новоприбулих з України

Ця сторінка призначена для людей, які шукають захисту, а також для людей та організацій, які підтримують біженців. Тут Ви знайдете інформацію українською мовою на знайомі Вам теми, такі як страхування, контракти, скарги, мобільні телефони, інтернет, поточні рахунки, шахрайство, спроби продажу через посередників та контрактні пастки.

Eine Frau befragt einen älteren Herrn und hält ein Klemmbrett mit Unterlagen in der Hand

Wie können Sie sich gegenüber dem Pflegedienst verhalten?

Bei der ambulanten Pflege sind pflegebedürftige Menschen und ihre Angehörigen häufig auf die Unterstützung eines Pflegedienstes angewiesen. Die Verbraucherzentralen geben Antworten auf typische Fragen zu ambulanten Pflegeverträgen.
Hand hält rote BahnCard 25

Nach Klage der Verbraucherzentrale: Kündigungsfrist für BahnCard verkürzt

Ab sofort können Kund:innen ihre BahnCard statt sechs Wochen vier Wochen vor Ablauf der Vertragslaufzeit kündigen. Die Verbraucherzentrale Thüringen hatte die DB Fernverkehr AG wegen unzulässiger Kündigungsfristen verklagt. Dennoch will sie auch jetzt noch weiter klagen, denn dies sei nur ein Teilerfolg.

Urteil gegen Amazon: Gekauft ist gekauft

Amazon darf Kunden nach einer Kontosperrung nicht den Zugriff auf erworbene E-Books, Filme, Hörbücher und Musik verwehren. Wir helfen Betroffenen mit einem Musterbrief.