Стягнення заборгованості: як розпізнати несправжній позов?

Stand:
Дізнайтеся, скільки може коштувати процес стягнення заборгованості (нім. Inkasso) та як розпізнати підозрілі колекторські компанії.
Mahnung Inkassoforderung

Коротко про головне:

  • Ви отримали вимогу про сплату заборгованості від колекторської компанії? Перевірте насамперед, чи отримана платіжна вимога правомірна. Якщо так, Ви маєте сплатити борг. Якщо ні, подавайте одразу апеляцію.
  • Навіть якщо платіжна вимога обґрунтована, перевірте усі позиції у рахунку перед оплатою. Витрати на стягнення заборгованості не завжди пораховані належним чином.
  • Часто колекторські компанії погрожують витратами на судовий процес, арештом заробітної плати або примусовим стягненням. Не дозволяйте чинити на Вас тиск.
  • Якщо Ви не впевнені, які витрати на стягнення заборгованості правомірні, зверніться за консультацією до Центру захисту прав споживачів. Чи Ви взагалі маєте платити, можна перевірити у нашому безкоштовному інструменті перевірки позовів про стягнення заборгованості (нім. Inkasso-Check) (доступний німецькою, польською та російською мовами).
On

Коли компанії залучають сторонні фірми у стягнення боргів за простроченими рахунками, йдеться про стягнення заборгованості колекторськими компаніями. У цій статті Ви дізнаєтеся, які витрати на стягнення заборгованості Ви зобов’язані сплатити, а також яким чином можна розпізнати підозрілі колекторські компанії.

Стягнення заборгованості: важливі питання і відповіді

Що дозволено колекторським компаніям?

Колекторська компанія має право стягувати борги за несплаченими рахунками. Наприклад, якщо Ви купили щось в інтернеті, але не сплатили рахунок за товар, рано чи пізно Ви отримаєте лист від колекторської компанії або адвоката. Для процедури стягнення заборгованості (нім. Inkassoverfahren) мають бути виконані дві важливі умови.

Для процедури стягнення заборгованості (нім. Inkassoverfahren) мають бути виконані дві важливі умови:

  1. Ви справді уклали договір та маєте борг перед компанією. Адвокати називають такий випадок обґрунтованою основною заборгованістю.
  2. Ви затримуєтеся з оплатою і прострочили платіж
     
Колекторська компанія має право розпочати роботу, лише якщо виконані ці дві умови.
 

Важливо: колекторські компанії працюють або на основі доручення від іншої компанії, або викуповують заборгованість і працюють від свого імені.

Що означає прострочений платіж?

Багато хто думає, що платіж вважається простроченим лише після того, як проігнорувати три нагадування про сплату рахунку (нім. Mahnung). Це не так. Законодавство чітко регулює, коли платіж вважається простроченим:

  • Якщо після рахунку Ви отримали нагадування і проігнорували його.
  • Якщо Ви отримали рахунок одразу з нагадуванням.
  • Якщо у договорі вказано проміжок часу або кінцевий термін, до якого Ви маєте сплатити рахунок, і Ви не сплатили вчасно. У такому випадку компанія, з якою Ви уклали договір, не має виставляти Вам рахунок і надсилати нагадування.

 

Рахунок з нагадуванням має обов’язково містити текст подібного змісту:

«Сума рахунку підлягає сплаті одразу після отримання цього рахунку. Звертаємо Вашу увагу, що згідно з Німецьким цивільним кодексом (нім. BGB) § 286, третій абзац автоматично, навіть без нагадування, вважатиметься, що Ви не виконали Ваші платіжні зобов'язання, якщо Ви не перерахуєте вищевказану суму рахунку на наш нижче вказаний рахунок протягом 30 днів з дати пред'явлення цієї платіжної вимоги та отримання цього рахунку».

Якщо Ви не сплатите рахунок протягом 30 днів, компанія не зобов’язана надсилати нагадування. У такому випадку вважається автоматично, що Ви прострочили платіж. .
Які кошти може вимагати колекторська компанія?

Вартість інкасації визначається цінами та умовами, про які домовились колекторська компанія і компанія-замовник. Наскільки високою буде вартість, залежить від кожного окремого випадку. Аби запобігти спекуляціям з цінами, законом передбачене обмеження максимальної вартості процесу стягнення заборгованості для колекторських компаній. Це означає, що витрати на стягнення заборгованості не можуть перевищувати одноразову суму, яку вимагав би адвокат, який би займався подібною справою.

Ви можете перевірити вартість в інструменті перевірки позовів про стягнення заборгованості (нім. Inkasso-Check) (доступний німецькою, польською та російською мовами) Центру захисту прав споживачів.

Як можна визначити, чи витрати на стягнення заборгованості відповідають дійсності?

Рахунки від колекторських компаній потрібно завжди прискіпливо перевіряти. Зверніть увагу на кожну окрему позицію, оскільки ціни часто завищені.

  • Якщо колекторська компанія вимагає від Вас, наприклад, сплатити витрати на ведення рахунку, Ви не зобов’язані їх сплачувати. Контроль за виконанням вимоги про сплату заборгованості та отримання оплати належать до звичайних завдань колекторської компанії. Вони враховані у комісію за стягнення заборгованості.
  • Якщо колекторська компанія вимагає стягнення відсотків, вона має надати детальний розрахунок, тобто вказати відсоткову ставку і період, у який були нараховані відсотки. Згідно з законом, вимагати відсотки дозволяється за ставкою, що на п'ять відсоткових пунктів перевищує базову відсоткову ставку.
  • Витрати у розмірі приблизно 15 євро на пошук Вашої адреси або запит в органах міської влади щодо Вашого місця проживання виправдані, лише якщо Ви нещодавно переїхали і не повідомили про це компанію, з якою Ви укладали договір. Оскільки вартість запиту в органах міської влади суттєво відрізняється у різних регіонах, Ви можете вимагати від колекторської компанії документальне підтвердження фактичних витрат. 
Важливо: якщо колекторська компанія викупила Ваш борг, вона не може вимагати від Вас витрат на його стягнення. У такому випадку колекторська компанія виступає від свого імені.
Чи завжди треба платити при стягненні заборгованості?

Ні! Ви мусите виконувати вимоги колекторської агенції лише тоді, коли Ви справді маєте борг перед певною компанією та прострочили оплату. Але навіть у такому випадку Ви не маєте сплачувати занадто завищені кошти процесу стягнення заборгованості. 

Ви не маєте платити взагалі, якщо впевнені, що не укладали жодної угоди з компанією, яка висуває проти Вас вимогу стягнення боргу. У такому випадку подайте апеляцію проти позову у письмовій формі та надішліть її рекомендованим листом з повідомленням про доставку (нім. Brief per Einwurfeinschreiben). 

На жаль, сумнівні методи роботи дуже поширені у цій сфері. Багато колекторських компаній намагаються заробити підозрілими діями. Вони погрожують нагадуваннями, постановами про примусове стягнення, судовими виконавцями чи «блокуванням рахунку», аби додати вимозі про стягнення заборгованості більшої сили.

Порада: якщо Ви отримали вимогу про сплату заборгованості від колекторської компанії, попросіть надати Вам оригінал довіреності (нім. Vollmacht) або договору про викуп боргу колекторською агенцією (нім. Abtretungsurkunde).
Як розпізнати підозрілу колекторську компанію?

Згідно з §10 Закону про юридичні послуги (нім. Rechtsdienstleistungsgesetz) кожна колекторська компанія мусить бути зареєстрованою. Факт реєстрації підтверджує наявність відповідного свідоцтва про реєстрацію компетентного державного органу. Реєстрацію колекторської компанії можна безкоштовно перевірити у Реєстрі юридичних послуг. Про незареєстровану колекторську компанію Ви можете повідомити відповідну наглядову установу. 

Зверніть увагу: Наявність реєстрації у колекторської компанії ще не свідчить про її серйозність. Зареєстровані компанії також вдаються до нечесних методів роботи.

Важливо: Адвокати також можуть займатися стягненням заборгованості. На відміну від колекторських компаній, вони мають бути зареєстровані не у Реєстрі юридичних послуг, а у відповідній палаті адвокатів (нім. Rechtsanwaltskammer). 

Серйозні колекторські компанії підтримують прозору комунікацію і реагують на Ваші зауваження. Вже з першого листа колекторської компанії мусить бути зрозуміло, заборгованість перед ким має бути стягнута. Окрім цього чітко мають бути названі дата укладення договору та про що була укладена угода. На Ваш запит колекторська компанія мусить надати додаткову інформацію, наприклад:

  • адресу замовника (справжню адресу з назвою міста, вулиці і будинка — лише поштової скриньки недостатньо),
  • ім’я чи фірму попереднього кредитора та
  • (особливо важливо) якщо наявний договір — обставини його укладання у загальних рисах (наприклад, телефоном або особисто у магазині)..

Вимога має бути для Вас зрозумілою. Серйозна колекторська компанія надасть Вам прийнятний термін для сплати заборгованості.

Чи стягнення заборгованості матиме негативні наслідки для моєї кредитної історії у Schufa?

Передавати інформацію про стягнення заборгованості до Контрольного товариства загального забезпечення кредитування Schufa або іншого бюро кредитної історії можна, лише якщо йдеться про обґрунтовану вимогу і Ви не сплатили рахунок від колекторської компанії попри щонайменше два нагадування.

Якщо Ви подали апеляцію у письмовій формі проти вимоги про стягнення заборгованості, Ваші дані не можуть бути передані далі. Залякування погрозами про внесення у базу даних Schufa неправомірні. Окрім цього, Ви маєте право запитати у Schufa, які дані про Вас зберігаються у цій базі, а також вимагати видалити або виправити недостовірну інформацію.

Чи справді мене прийдуть залякувати додому? Або на мене чекає вирок у суді?

Залякувати не вийде! Ви не зобов’язані впускати до своєї оселі співробітників колекторської компанії. Також не варто боятися необґрунтованого кримінального провадження. Не давайте ввести Вас в оману судовими рішеннями, які надсилаються разом з вимогами про сплату заборгованості. Судовий вирок завжди новий у кожній конкретній ситуації, а тому не поширюється автоматично на Вашу справу. 

Чи приходить додому судовий виконавець у випадку стягнення заборгованості?

Перш ніж судовий виконавець з’явиться перед Вашими дверима, має відбутися багато речей.

IПо-перше, має бути видана судова вимога про сплату заборгованості. Вона видається на запит колекторської компанії у суді. Суд не перевіряє, чи вимога обґрунтована. Якщо Ви вважаєте, що сума боргу у судовій вимозі повністю або частково не відповідає дійсності, Ви мусите обов’язково подати письмову апеляцію протягом двох тижнів. Тоді кредитор (тобто людина або компанія, якій Ви винні гроші) буде змушений подати позовну заяву до суду, аби продовжити процес. Після цього відбудеться судовий процес, під час якого Ви зможете пояснити свою позицію, а рішення ухвалить суддя. Якщо суд натомість вирішить, що Ви маєте сплатити гроші, кредитор зможе залучити судового виконавця до стягнення заборгованості.

Зверніть увагу: багато фірм не зацікавлені у судовому провадженні. Особливо це стосується компаній, які видають позови про стягнення заборгованості на основі «підсунутих» договорів та нібито справжніх повідомлень про виграш.

Проте, не варто подавати бездумні апеляції проти вимог, які кредитор порахував правильно. У такому випадку судовий процес збільшить кошти, які Вам доведеться заплатити. 

Якщо Ви не відреагуєте на судову вимогу про стягнення заборгованості, чекайте на наказ про примусове виконання. Проти нього Ви можете протягом двох тижнів подати письмову апеляцію. Одночасно варто подати заяву на тимчасове призупинення постанови про примусове стягнення, що виникає з наказу про примусове виконання, який ще не набув чинності. Таку заяву можна подати, наприклад, через працівників місцевого суду. Після подання апеляції відбувається судовий процес, на онові якого зазвичай суд виносить вирок. Якщо Ви не подаєте апеляцію, кредитор отримає наказ про примусове виконання, який у цей час набув юридичної сили. Завдяки ньому кредитор може залучити судового виконавця до стягнення Вашої заборгованості. Якщо Ви пропустите усі терміни, може статися так, що судовий виконавець буде стягувати заборгованість за насправді неправомірною вимогою.

Що станеться, якщо я підпишу відступлення права вимоги?

Загалом Ви не повинні підписувати відступлення права вимоги колекторській компанії. Це означало б, наприклад, що Ви передаєте колекторській агенції свою заробітну плату.

Відступлення права вимоги часто вимагається, коли домовляються про розстрочку платежу. Тоді зазвичай передбачається відступлення права вимоги заробітної плати. Однак, можуть бути задіяні також інші види доходу чи заощаджень, наприклад, поліси страхування життя та інші види страхування, повернення податку на прибуток, лікарняні виплати або заощадження на банківському рахунку.

Ми радимо викреслити з договору про розстрочку пункт про відступлення права вимоги або відмовитися його підписувати. Якщо Ви погодитеся на відступлення права вимоги, колекторська компанія не буде більше зобов'язана звертатися до суду, а натомість зможе безпосередньо контактувати з Вашим працедавцем або банком, якщо Ви не зможете більше самостійно сплачувати заборгованість.

Зверніть увагу: колекторська компанія може стягувати додаткові кошти за узгодження договору про розстрочку платежу. Однак, колекторські агенції зобов’язані чітко вказувати на це. 

Inkassobrief erklärt - wie prüfe ich Inkassoschreiben?

Haben Sie einen Inkassobrief erhalten? Dann prüfen Sie die Forderung. Unser interaktiver Inkassobrief hilft Ihnen, sich zurecht zu finden und warnt Sie vor typischen Fallstricken.

9 порад, як правильно відреагувати на вимогу про сплату заборгованості: 

  1. Перевірте, чи вимога про сплату заборгованості правомірна. Якщо так, то Ви маєте сплатити. Якщо ні, одразу подайте апеляцію (нім. Widerspruch) — надішліть її рекомендованим листом з повідомленням про доставку (нім. Einwurfeinschreiben). Це повідомлення буде доказом того, що Ви відреагували на вимогу про сплату заборгованості. У тексті апеляції детально опишіть Ваші претензії.
  2. Завжди надсилайте листи колекторській компанії, а фірму, з якою Ви (нібито) уклали договір, інформуйте копіями листів.
  3. Якщо Ви отримали вимогу про сплату заборгованості від колекторської компанії попри те, що це була неправомірна вимога і Ви після отримання рахунку подали апеляцію проти нього, нагадайте про апеляцію (нім. Widerspruch) і відкидайте подальші вимоги як такі, що не мають сенсу.
  4. Якщо вимога про сплату заборгованості неправомірна, не сплачуйте рахунок, навіть його частину. Це може бути розглянуте як визнання Вами вимоги про сплату заборгованості. Так само не варто підписувати угоду про оплату частинами, яку пропонує колекторська компанія, аби «погасити» борг. Своїм підписом під такою угодою Ви визнаєте вимогу про сплату заборгованості і більше не зможете її оскаржити. Натомість Ви будете зобов’язані сплатити заборгованість, яка насправді не існує. Якщо Ви не захочете (більше) платити за цим рахунком, Вам буде набагато складніше виплутатися з ситуації.
  5. Навіть якщо вимога про сплату заборгованості обґрунтована, це не означає, що Ви маєте сплачувати усі витрати на стягнення заборгованості. Перевірте витрати, перш ніж сплачувати рахунок. Якщо Ви не впевнені, які витрати правомірні, зверніться за консультацією до Центру захисту прав споживачів.
  6. Оплата маленькими частинами часто не має сенсу, оскільки вона може збільшити загальну суму. Колекторські компанії часто нараховують настільки великі витрати, що борг постійно росте попри оплату частинами.
  7. Загальне правило: не підписуйте нічого, що Ви не розумієте.
  8. Не дозволяйте залякувати Вас! Погрози мають змусити Вас сплатити швидше. Також радимо звернутися за консультацією, якщо Ви не впевнені, чи заходи, описані колекторською компанією, дійсно становлять для Вас загрозу.
  9. Не підписуйте відступлення права вимоги.

Чи повинен я платити?

За допомогою перевірки стягнення боргу в центрі захисту прав споживачів ви можете безкоштовно перевірити вимоги про стягнення боргу: ви дізнаєтесь, чи повинні ви платити взагалі і чи обґрунтована сума витрат. Перевірити вимогу про стягнення боргу безкоштовно можна тут.

Video: Mahnbescheid einfach erklärt

Video laden: Erst wenn Sie auf "Inhalte anzeigen" klicken, wird eine Verbindung zu YouTube hergestellt und Daten werden dorthin übermittelt. Hier finden Sie dessen Hinweise zur Datenverarbeitung.

Brief-Ärger

Inkasso-Check

Müssen Sie wirklich zahlen? Hier können Sie Inkassoforderungen kostenlos überprüfen.

Förderhinweis BMUV

Ratgeber-Tipps

Ab jetzt finanziell unabhängig
Frauen sind durchschnittlich weniger vermögend als Männer. Ihr Verdienst ist – häufig wegen Teilzeitarbeit – geringer.…
Das Vorsorge-Handbuch
Wer sich wünscht, selbstbestimmt zu leben und Entscheidungen zu treffen, und sich wünscht, das auch am Lebensabend zu…
Ein Paar prüft die Rechung

Черный список: Фейковые письма о взыскании задолженности

Потребители регулярно получают письма о взыскании задолженности от мошенников. Центр по защите прав потребителей федеральной земли Бранденбург публикует номера счетов, на которые ни в коем случае не нужно перечислять деньги.
Ein Paar prüft die Rechung

Чорний список: несправжні листи про стягнення заборгованості

Споживачі регулярно отримують несправжні листи про стягнення заборгованості. Центр захисту прав споживачів федеральної землі Бранденбург надає у відкритий доступ номери банківських рахунків, на які Ви у жодному разі не маєте переказувати гроші.
Ein Paar prüft die Rechung

Czarna lista: Fałszywe pisma windykacyjne

Konsumenci regularnie otrzymują fałszywe pisma od rzekomych firm windykacyjnych. Brandenburska Centrala Konsumencka (Verbraucherzentrale Brandenburg) publikuje numery kont, na które nie należy przelewać żadnych pieniędzy.